Krzywe łapy- temat bumerang

Temat krzywych łap szczególnie przednich wraca jak bumerang.

Teorii jest wiele, a praktyka pokazuje, że stany chorobowe i takie,  gdzie niezbędna jest operacja jest zdecydowanie mniej, a psy żyją zdrowo, biegają i korzystają z psiego życia.

Na swoim koncie mam odchowanych już ponad 160 psów ras olbrzymich, i o ile miłoby było powiedzieć, ze niee… nic złego nic się nigdy nie działo, to prawda jest taka, ze działo,  tak jak dzieje się u każdego hodowcy, który hoduje aktywnie, stąd wynika moja wiedza a nią chętnie się dzielę.

U takiego hodowcy u którego nic się nie dzieje, prawdopodobnie po prostu nie ma wiedzy a jest ogromny strach przed oceną. Lub brak doświadczenia,.

Jak pokazuje praktyka i statystyka, większość psów jest zdrowa, ale czasami niektóre ten wzrost i rozwój przechodzą ciężej.

Chorych psów, z wada, której nie da się naprawić jest tak naprawdę bardzo mało.

Wróćmy zatem do tematu krzywych łap.

Są sytuacje niezależne ani od hodowcy ani od właściciela.

To są wady rozwojowe, których przyczyn nie znamy, nie mamy badan genetycznych dzięki którym moglibyśmy wyeliminować wadliwy gen, środowisko w jakim żyje pies nie ma większego wpływu.

Są tez takie wady rozwojowe, które ulegają intensyfikacji lub ujawniają się w przypadku złego prowadzenia psa.

Tu pojawia się osobny temat komunikacji hodowca- właściciel i odwrotnie, ale to myślę ze mogłoby być to przedmiotem osobnego artykułu.

Wady rozwojowe na które obie strony nie maja wpływu,

Wymienię te najczęstsze:

– nierównomierny wzrost kości promieniowej do łokciowej

– zwichniecie stawów łokciowych wrodzone

– zbyt krótka kość ramienna

Tu objawy sa widoczne zwykle bardzo wcześnie, i hodowcy zwykle nie dopuszczają do sprzedaży takiego psa, tu zresztą i kupujący takie wady zobaczą gołym okiem w dniu zakupu.

Wady, na które może mieć wpływ warunki środowisko to miedzy innymi

– dysplazja łokci

-młodzieńcze zapalenie kości

– krzywica

-osteochondroza

I tych jednostek jest jeszcze trochę a ja wymieniłam tylko te, które co jakiś czas się pojawiają przyprawiając o bol głowy i właściciela i hodowcę ale przede wszystkim o bol łap psa.

Co możemy zrobić w wyżej wymienionych sytuacjach ?

  1. Nierównomierny wzrost kości promieniowej do łokciowej jest wada, która często możemy zobaczyć już nawet w 4-5 tygodniu życia, ale zdarzają się takie przypadki, ze mimo najszczerszej chęci tego nie widać, to kolejna rzecz przemawiająca za zakupem psa troszkę starszego niż 8 tygodni, i tak uprzedzając pytania zdarzyła się i u nas, została psiaki zostały szybko wyłapane z ta wada, nie były oferowane do sprzedaży ani nie zostały uśpione , nie były tez operowane.

W wieku szczenięcym i młodzieżowym, wada utrudniała im poruszanie się ale radość z życia i chęć przygód robiła swoje, i finalnie około 8 mca życia, pomimo istotnej wady szkieletu i słusznej już masy, psiaki te żyją pełnia psiego życia w adopcyjnym domu, ot jedynie co ich powstrzymuje to nie biegają maratonów ale w koło domowego zacisza, nie czują dyskomfortu.

  1. .Osteochondroza, temat złożony i zależy od stopnia i ilości zajętych stawów, bardzo rzadko zdarza się sytuacja aby osteochondroza zaatakowała wszystkie stawy , zwykle atakuje jeden, dwa, ujawnia się najczęściej w okresie 5-8 mcy i ulega wyleczeniu samoistnie.

Polega oględnie mówiąc na rozwarstwianiu się chrząstki i martwicy chrzestno-kostnej. Może mieć wpły sposób prowadzenia psa.

  1. Dysplazja łokci, temat równie złożony na tyle na ile złożony jest rozwój stawu łokciowego, w prostym języku ujmując w stawie mamy do pewnego momentu luźno ułożone puzzle czyli kości, do pewnego momentu, po którym te luźno zawieszone w przestrzeni puzzle powinny się połączyć z kością i już tak luźno nie biegać.

A bywa rożnie, i czasami te puzelki zostają luźno i zaczynają trzeć i przeszkadzać i staw boli, puchnie i pies nie może biegać, w takich wypadkach, operacja jest potrzebna ale u molosa czas na decyzje proponuje zostawić na grubo po 8 mcu życia, bo tak jak cały szkielet molosa rośnie intensywnie i długo tak i te wyrostki czasami się lenia i przyrastają dosyć późno, a zbyt wczesna operacja przekreśla ich szanse żeby mimo opóźnień jednak łaskawie spełniły swą  funkcje.Przyczyny również nieznane, i prawdopodobnie wieloczynnikowe.

  1. Zwichniecie stawów i zbyt krótka kość ramienna, to tez sa rzeczy, które możemy zobaczyć dosyć wcześnie około 4-5 tygodnia życia już na tym etapie maluch zaczyna mieć kłopoty z poruszaniem się, i nie nadal nie wymaga to pilnej operacji, często widzę, ze to co natura popsuje to jakoś sama kompensuje i pies żyje , może nie jest bogiem piękności i nie bije rekordów w szybkości poruszania się, ale często radzi sobie zupełnie dobrze na miarę swoich możliwości, a niestety operacje nie gwarantują również w tych sytuacjach niczego.
  2. Zapalenie kości

To objawowo czasami naprawdę obraz nedzy i rozpaczy a w leczeniu nie można znaleźć innego sposobu jak doktor czas, dlaczego ? ani dlatego, ze bardzo często to wcale nie sa powody niedoborów diety lub nie zawsze a po prostu etapu wzrostu, kości długie rośną szybko, bardzo szybko i gigantycznie szybko, sami widzicie, ze pies rano jest większy niż był wieczorem, ja to aż nadto widzę przy wzroście szczeniąt, co wam zresztą często pokazuje w relacjach.

Często towarzyszy temu ból, wędrująca kulawizna oraz temperatura w skrajnie trudnych przypadkach pies nie jest wstanie chodzić w ogóle.Rokowania sa zwykle bardzo pomysle, i przy odpowiednim prowadzeniu pies wyrasta zdrowo i pięknie.

To by było na tyle w kwestii matki natury…bo w następnym artykule poznamy przyczyny krzywych lap na które już wpływ mamy, pokaze jakie to sa przyczyny, jak je rozpoznać i co możemy z nimi zrobić.

Więzadła i ścięgna

Tu jest obraz krzywych łapek w rożnym stopniu.

Wpływa na taki stan rzeczy mogą mieć zbyt słabe więzadła i ścięgna.

Czym jest więzadło to kolokwialnie mówiąc, nie używając medycznej terminologii, system pasków pomiędzy kośćmi, które trzymają kości razem, tworzą staw, i zapewniają ruchomość.

Jak są zbudowane- ? Są to pasma tkanki łącznej, czyli mają strukturę włóknistą, i mogą ulegać uszkodzeniom. Budowa ich sprawia, że są bardzo nieelastyczne, niektóre tylko rodzaje więzadeł mają strukturę elastyczną, tzw., więzadła żółte. Głównym ich celem jest wzmocnienie i podtrzymanie struktur.

Często zdarza się, że są mylone ścięgna od więzadła.

Warto więc zapamiętać, że więzadło jest pasmem wytrzymałej tkanki łącznej, którego zadaniem jest łączenie kości i podtrzymywanie tej konstrukcji. Wyróżnia je ograniczona elastyczność, która nie pozwala im się rozciągać.

Ścięgno natomiast jest włóknistym pasmem o szaro-srebrzystym zabarwieniu. Ścięgno jest zbudowane z tkanki łącznej zbitej i stanowi przedłużenie mięśnia do punktu jego przyczepu. Zadaniem ścięgna jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Cechą wyróżniającą ścięgno jest bardzo duża wytrzymałość, pomimo niewielkiej elastyczności.

 

Głównym składnikiem tej tkanki łącznej jest kolagen, a kolagen to białko, i to takie białko, które występuje wyłącznie u ludzi i zwierząt, nie jest obecne w świecie roślin.

W związku z tym, ze w wyniku niedoborów, zbyt szybkiego wzrostu, zbyt małej masy mięśniowej w stosunku do rosnącego szkieletu, również na starość, możemy zaobserwować, jak osłabia się zdolność zarówno więzadeł jak i ścięgien, czasami organizm nie nadąża z produkcją kolagenu, czasami ma zbyt mało składników do tego, aby ta syntezę w organizmie uruchomić, bo z pustego i Salomon nie naleje.

 

O kolagenie przeczytacie więcej między innymi zapisując się do newslettera, w zamian dostaniecie vademecum suplementów, gdzie między innymi poruszam sprawę kolagenu.

Aby kolagen mógł powstać i tym samym zapewnić stabilność łapek, potrzebne i niezbędne jest źródło biała zwierzęcego a tym samym aminokwasów egzogennych , witamina C, witamin E, selen.

W okresie wzrostu, kiedy tempo jest szalone, ruch powinien być wyważony, bo ten szkielet jeszcze nie jest dobrze podtrzymany, nie wskazany jest nadmiar jak i brak ruchu.

Nie wskazana jest zbyt uboga, ale i zbyt bogata dieta, waga i ciężar psa ma znaczenie, sen i odpoczynek spokojny.

Przy osłabieniu więzadeł i ścięgien, obserwujemy miękkie nadgarstki, rozejście się sklepienia palców, rozejście się boczne paluchów, to tez często kwestia niestabilności kręgosłupa , i tylnych łap.

Efekt miękkiego ciała w ruchu, kiedy każda cześć ciała idzie swoim życiem.

To nie jest nic strasznego i ile nie trwa długo, brak mocnych więzadeł i ścięgien, może skutkować skrzywieniem kości, a to już trwałe zmiany.

O więzadłach porozmawiamy jeszcze w następnym cyklu przy dysplazji bioder.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *