Na początek mała anegdota, u nas z racji ilości psów czynność sprzątania psiej kupy nazywamy….odkupieniem. Kupa to dla mnie jedna z najcenniejszych informacji o tym co się dzieje w psim organizmie.
Kupa psa zawiera bardzo dużo., ale żeby wiedzieć jak ją czytać, musimy poznać jak wygląda kupa prawdziwa, jak kupa świadcząca o problemie.
Na początek odnieśmy się do wzorca. Normalna zdrowa psia kupa:
Powinna być zwarta, uformowana, wilgotna, połyskliwa, brązowa o łagodnym zapachu.
Powinno się swobodnie ja brać w ręce, nie powinna się rozpadać, kleić, mazać.
Nie powinien jej zapach nas odrzucać, nie może być kwaśny, ostry, zbyt intensywny.
Nie powinna być ani biała, ani żółta, ani czarna.
Kupa nie powinna być zbyt duża, nawet u dużego psa.
Kolory kupy
Jeżeli kupa jest zbyt biała- oznacza to , ze zawiera za dużo składników mineralnych, np. kości.
Jeżeli kupa jest bardzo jasna, wręcz bezbarwna może świadczyć o niewydolności trzustki , każda zmiana koloru kupy na bardzo jasny, może świadczyć o problemach z trzustką.
Kupa zbyt ciemna o bardzo ciemnym zabarwieniu może świadczyć o zawartości krwi z górnych odcinków przewodu pokarmowego , o zbyt dużej zawartości krwistych produktów w diecie psa, nadmierna zawartość żelaza- po suplementacji np. , po lekach.
Zielonkawe zabarwienie, może świadczyć o, żółtaczce, o zbyt dużej ilości bakterii w jelicie cienkim, alergii, pasożytów, zawartości w diecie suplementów zawierających chlorofil, spirulina, również po niektórych lekach.
Kupa gliniasta, może wskazywać, na żółtaczkę mechaniczna
Kupa zbyt żółta- może świadczyć o niewydolności trzustki, upośledzeniu wydzielania żółci, pasożyty, a także niektóre składniki diety takie jak wszelkie produkty zawierające barwnik pomarańczowy .
Zawartość jasnej krwi może świadczyć o uszkodzeniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego , ciemnej o krwawieniu z górnych odcinków
Konsystencja i kształt
Odchody bardzo suche, małe, kruszące się – oznaczać mogą zaparcia i odwodnienie, czasami jest to tez za dużo kości.
Odchody prawidłowe- to uformowane, walcowaty kształt, lekko wilgotne, połyskliwe, prawie nie zostawiają śladów na trawie.
Kupa dosyć wilgotna , nie trzyma kształtu, może zostawiać, ewidentne ślady po zebraniu, ale da się jeszcze wziąć w ręce, mieści się jeszcze w kanonie kupy prawidłowej.
Kupa wodnista, paćkowata, bezkształtna, plackowata, trudna do sprzątnięcia, to rozwolnienie, zbyt duża zawartość wody , to kupa która świadczyć może o problemach zdrowotnych ( zbyt duża perystaltyka jelit, stan zapalny, bakterie, pasożyty) ale również kupa , która powstaje z pokarmu wysoko resztkowego, kiedy psi organizm jest zmuszony do przerobienia dużej ilości pokarmu aby zapewnić ciału obecność odpowiedniej ilości składników odżywczych, często spotykana przy karmach niskiej jakości, o wątpliwej zawartości składników odżywczych.
Biegunka- tu chyba nikt nie będzie miał wątpliwości o konsystencji wodnistej , rozlewająca się masa, a czasami woda z kawałkami masy kałowej, nie jest możliwa do sprzątnięcia z podłoża , świadczy o problemach ze zdrowiem.
Zapach
Zbyt intensywny zapach psiej kupy, to możliwe kłopoty z trawieniem, np.:
– białek- procesy gnilne, wtedy kupa ma zapach zgniłych jajek czyli zapach siarkowodoru, metanu,
– zbyt duża ilość włókna, duża zawartość roślin w diecie, częste gazy
– przy biegunce tłuszczowej- zapach jest szczególnie intensywny i cuchnący
– przy biegunkach, przyspieszonej pracy jelit, małej wchłanialnosci pokarmu w jelitach- zapach może być kwaśnego mleka, zepsutego jedzenia
– przy diecie bogatej w mięso- zapach będzie trochę bardziej intensywny
Tyle w części pierwszej. W części drugiej za tydzień zajmiemy się rozpoznawaniem z kupy zawartości, analiza i możliwymi badaniami weterynaryjnymi.