Co powinien jeść pies?

Wybór sposobów żywienia dla psów jest ogromny, nic dziwnego, na świecie żyje około 900 milionów czworonogów. W samej Polsce psów domowych, towarzyszących ludziom jest 7,5 miliona. To potężna grupa docelowa, dla sprzedawców, bo jedzenie jest towarem, który potrzebuje każdy.

Dlaczego pisze o tym w kontekście jedzenia, bo warto mieć to na uwadze, ze to potężny rynek sprzedażowy, o który bija się giganci. A pies niczego nieświadomy chciałby jeść to, do czego jest stworzony.

Prześledźmy, do jakiego pokarmu przystosowany jest Wasz pies, tak z natury i od urodzenia. Głowna zasada jest, że im pokarm jest trudniej strawny, tym przewód pokarmowy jest dłuższy. Dla przykładu zwierzęta roślinożerne mają długi przewód pokarmowy i skomplikowanej budowy żołądek. Przewód pokarmowy psa jest krótki.
Zaczynamy od jamy gębowej. Zęby psa-  mamy kły, które z zasady mają pełnić funkcje wbijająca i wyszarpująca pokarm, duże kęsy. Żuchwa porusza się wyłącznie w linii pionowej, nie ma funkcji rozcierającej jak np. u ludzi lub u przeżuwaczy- krów Budowa zębów trzonowych wskazuje, ze nie ma na nich powierzchni płaskich  również typowych dla przeżuwaczy, zęby trzonowe u psa mają nierówną powierzchnię i wypustki, grudki, potrzebne do rozdrobnienia częściowego wyszarpywanych kęsów. Naturalnym dla psa jest szybkie jedzenie, około 1- 3 minut, nie ma w tym nic dziwnego- w naturze trzeba byłoby szybko złowić, dopaść ofiarę, wyszarpać najlepsze kęsy, i położyć się w oddali, by strawić. Szybkość pobierania pokarmu to gwarant przeżycia. Który psy dostały od Matki Natury.

W jamie gębowej ślina nie zawiera amylazy, która np. zawiera ludzka ślina. W związku z  tym nie ma u psa podstawowego enzymu, który trawi cukry i węglowodany. U psa trawienie węglowodanów zaczyna się dopiero w dwunastnicy, ale o tym za chwile. Ślina u psa nie zawiera enzymów trawiennych, wiec nie rozpoczyna procesu trawienia. Zawiera Mucynę. Za to ślina ma silne właściwości ochronne, jest bardzo gęsta i ma za zadanie pokryć kęsy mięsa oraz kości, tak aby przesuwająca się po przewodzie pokarmowym treść nie uszkodziła przełyku. Ślina u psa, jest jak silikonowy rękaw, przekonał się ot tym każdy, kto miał oplute ubrania, z  których tą ślinę czasami ciężko sprać.

Żołądek u psa, jest mocno rozciągliwy, i dodatkowo ciekawostką jest fakt, że wydzielanie enzymów o najwyższym stopniu osiąga przy wypełnieniu 75%  pojemności. PH w żołądku jest mniejsze niż u ludzi, co stanowi przystosowanie do spożywania pokarmu z bakteriami, i rozpuszczania kości. PH jest w granicach 1-2 czyli bardzo kwasowe, i jest to ph optymalne do trawienia białek, a jak wiemy białko to mięso. Budowa żołądka jest prosta, co sprzyja krótkiemu pobytowi pokarmu w żołądku. Dodatkowo  żołądek wydziela enzymy dopiero poprzez dotyk treści pokarmowej , psy jedzące rzadziej jedzą w ogolonym rozrachunku mniej niż te, które jedzą częściej. Głównym składnikiem enzymów jest kwas solny , co zabezpiecza trawienie przeciwbakteryjne , grzybobójcze i wirusobójcze. Najczęściej zaburzenia PH są wynikiem podawania skrobi. Skrobie oraz sacharozę inaczej mówiąc cukry, są przez układ pokarmowy psa słabo trawione, i to może być przyczyną wzdęć, biegunek. Jeżeli Wasz pies po zjedzeniu karmy ma wzdęcia ? to trzeba się przyjrzeć jaki skład ma karma.

Pies nie trawi dobrze pokarmu roślinnego , bo jego układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. Psi układ pokarmowy jest bardzo dobrze przystosowany do trawienia mięsa i kości, a słabo przystosowany do trawienia roślin i węglowodanów. I przez pryzmat właśnie budowy, składu enzymów i możliwości trawiennych powinniśmy patrzeć na skład diety u psa, skład karmy, o tym jak czytać składy na opakowaniach z jedzeniem dla psów, już niedługo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *