Co powinien jeść pies?

Wybór sposobów żywienia dla psów jest ogromny, nic dziwnego, na świecie żyje około 900 milionów czworonogów. W samej Polsce psów domowych, towarzyszących ludziom jest 7,5 miliona. To potężna grupa docelowa, dla sprzedawców, bo jedzenie jest towarem, który potrzebuje każdy.

Dlaczego pisze o tym w kontekście jedzenia, bo warto mieć to na uwadze, ze to potężny rynek sprzedażowy, o który bija się giganci. A pies niczego nieświadomy chciałby jeść to, do czego jest stworzony.

Prześledźmy, do jakiego pokarmu przystosowany jest Wasz pies, tak z natury i od urodzenia. Głowna zasada jest, że im pokarm jest trudniej strawny, tym przewód pokarmowy jest dłuższy. Dla przykładu zwierzęta roślinożerne mają długi przewód pokarmowy i skomplikowanej budowy żołądek. Przewód pokarmowy psa jest krótki.
Zaczynamy od jamy gębowej. Zęby psa-  mamy kły, które z zasady mają pełnić funkcje wbijająca i wyszarpująca pokarm, duże kęsy. Żuchwa porusza się wyłącznie w linii pionowej, nie ma funkcji rozcierającej jak np. u ludzi lub u przeżuwaczy- krów Budowa zębów trzonowych wskazuje, ze nie ma na nich powierzchni płaskich  również typowych dla przeżuwaczy, zęby trzonowe u psa mają nierówną powierzchnię i wypustki, grudki, potrzebne do rozdrobnienia częściowego wyszarpywanych kęsów. Naturalnym dla psa jest szybkie jedzenie, około 1- 3 minut, nie ma w tym nic dziwnego- w naturze trzeba byłoby szybko złowić, dopaść ofiarę, wyszarpać najlepsze kęsy, i położyć się w oddali, by strawić. Szybkość pobierania pokarmu to gwarant przeżycia. Który psy dostały od Matki Natury.

W jamie gębowej ślina nie zawiera amylazy, która np. zawiera ludzka ślina. W związku z  tym nie ma u psa podstawowego enzymu, który trawi cukry i węglowodany. U psa trawienie węglowodanów zaczyna się dopiero w dwunastnicy, ale o tym za chwile. Ślina u psa nie zawiera enzymów trawiennych, wiec nie rozpoczyna procesu trawienia. Zawiera Mucynę. Za to ślina ma silne właściwości ochronne, jest bardzo gęsta i ma za zadanie pokryć kęsy mięsa oraz kości, tak aby przesuwająca się po przewodzie pokarmowym treść nie uszkodziła przełyku. Ślina u psa, jest jak silikonowy rękaw, przekonał się ot tym każdy, kto miał oplute ubrania, z  których tą ślinę czasami ciężko sprać.

Żołądek u psa, jest mocno rozciągliwy, i dodatkowo ciekawostką jest fakt, że wydzielanie enzymów o najwyższym stopniu osiąga przy wypełnieniu 75%  pojemności. PH w żołądku jest mniejsze niż u ludzi, co stanowi przystosowanie do spożywania pokarmu z bakteriami, i rozpuszczania kości. PH jest w granicach 1-2 czyli bardzo kwasowe, i jest to ph optymalne do trawienia białek, a jak wiemy białko to mięso. Budowa żołądka jest prosta, co sprzyja krótkiemu pobytowi pokarmu w żołądku. Dodatkowo  żołądek wydziela enzymy dopiero poprzez dotyk treści pokarmowej , psy jedzące rzadziej jedzą w ogolonym rozrachunku mniej niż te, które jedzą częściej. Głównym składnikiem enzymów jest kwas solny , co zabezpiecza trawienie przeciwbakteryjne , grzybobójcze i wirusobójcze. Najczęściej zaburzenia PH są wynikiem podawania skrobi. Skrobie oraz sacharozę inaczej mówiąc cukry, są przez układ pokarmowy psa słabo trawione, i to może być przyczyną wzdęć, biegunek. Jeżeli Wasz pies po zjedzeniu karmy ma wzdęcia ? to trzeba się przyjrzeć jaki skład ma karma.

Pies nie trawi dobrze pokarmu roślinnego , bo jego układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. Psi układ pokarmowy jest bardzo dobrze przystosowany do trawienia mięsa i kości, a słabo przystosowany do trawienia roślin i węglowodanów. I przez pryzmat właśnie budowy, składu enzymów i możliwości trawiennych powinniśmy patrzeć na skład diety u psa, skład karmy, o tym jak czytać składy na opakowaniach z jedzeniem dla psów, już niedługo.

Zapisz się  do grupy, znajdziesz tam wiele porad, oraz doświadczonych osób którzy tak jak Ty pokochali duże psy.

Polub profil na FB

Obserwuj mnie na Instagramie. 

Bądź nie bieżąco, zapisz się do newslettera- otrzymasz darmowe Vademecum wiedzy o suplementach dla dużego psa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *