Czy sterylizować sukę ?

Kolejne pytanie, które dosyć często pada, zarówno podczas zakupu psa, jak i podczas wzrostu.

Z jednej strony, jest cała masa plusów, takich jak brak cieczki, co przy rasie olbrzymiej, jest wygodne, w domu jest czysto, i nie obawiamy się niechcianej ciąży. Ropomacicze się nie wydarzy, oraz ciąża urojona.
A co z drugiej strony medalu ? Rasy duże obciąża inne ryzyko niż przy psach mniejszych.

Aby świadomie podjąć decyzje, warto znać, tez ryzyko, i ewentualne powikłania, a jest ich sporo. Sterylizacja w młodym wieku, kiedy okres wzrostu nie został zakończony, może powodować, wady układu kostnego u dużych psów. Należy pamiętać , że rasy duże i olbrzymie rosną minimum do 24 m-ca życia. Hormony mają istotny wpływ na wzrost oraz gospodarcze całego organizmu. Często przy sterylizacja zbyt wczesnej, psy osiągają bardzo wysoki wzrost, cienką kość, a to może powodować chwiejny niestabilny chód i wady szkieletu oraz stawów. Zbyt wczesna sterylizacja, może spowodować, niedorozwój sromu u suk.

Narkoza– każda narkoza jako znieczulenie ogólne  może wiązać się z powikłaniami.

Gojenie się ran – nie zawsze przebiega szybko i bez powikłań, czasami występuje uczulenie na szwy, możliwe jest też zerwanie szwów przez psa, zakażenie.

Nietrzymanie moczu u suki może wystąpić, zarówno po sterylizacji w wieku młodzieńczym jak i późniejszym. I nie zawsze jesteśmy w stanie na to zaradzić, są syropy usprawniające prace zwieraczy, ale nie zawsze przynoszą pozytywny skutek.

Obniżony poziom przemiany materii i tendencja do tycia  Szereg badan udowodniło, ze suki po sterylizacji, częściej mogą borykać się z problemami z tarczyc, w formie niedoczynności. Również zapalenie pochwy, występuje częściej u suk sterylizowanych. Osteoporoza, problemy ze stawami, mobilnością w wieku starszym, są częstsze u suk sterylizowanych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *